امروز: جمعه 16 خرداد 1399
دسته بندی محصولات
بخش همکاران
لینک دوستان
بلوک کد اختصاصی

دانلود تحقیق چرخه نیتروژن در جوامع کشاورزی

دانلود تحقیق چرخه نیتروژن در جوامع کشاورزی دسته: کشاورزی و زراعت
بازدید: 4 بار
فرمت فایل: doc
حجم فایل: 53 کیلوبایت
تعداد صفحات فایل: 8

کشاورزی چرخه نیتروژن در جوامع کشاورزی نیتروژن زدایی نیترات

قیمت فایل فقط 7,150 تومان

خرید

چرخه نیتروژن:

چرخه نیتروژن در خاك شامل مراحل زیر است كه در آن میكروب‌ها نقش مهمی بازی می‌كنند

تثبیت:

90% از نیتروژن اتمسفر زمین به شكل گاز دی نیتروژن N2وجود دارد. گاز نیتروژن تركیب شیمیایی پایداری دارد و به وسیله اغلب ارگانیسم‌ها قابل استفاده نیست. بعضی از گونه‌های باكتری گاز نیتروژن اتمسفر را جذب كرده و آن را به آمونیوم كه برای گیاه قابل استفاده است تبدیل می‌كنند. این فرآیند كه تثبیت نامیده می‌شود یك اصل طبیعی است كه طی آن نیتروژن اتمسفر به خاك افزوده می‌شود.

  • معدنی شدن:

در گیاه و سایر پسماندهای تجزیه ارگانیسمها نیتروژن به وسیله میكروارگانیسم‌های خاك طی فرآینده شناخته‌ شده‌ای به نام معدنی شدن به آمونیوم تبدیل می‌شود. ریشه گیاهان مقداری آمونیوم جذب كرده و مقداری از آن به صورت شیمیایی به آمونیاك تبدیل شده و به اتمسفر برگشته و به هدر می‌رود.

  • نیترات سازی:

باكتری‌ها طی مراحلی به ترتیب آمونیوم خاك را به نیتریت و سپس به نیترات تبدیل می‌كنند.

استفاده بوسیله گیاهان:

نیترات یك آنیون منفی است و معمولاً در آب خاك باقی می‌ماند، بعد بوسیله اجزای خاك جذب می‌شود. گیاهان سریعاً نیترات‌ها را از طریق ریشه جذب كرده و از آن برای تولید پروتئین استفاده می‌كنند.

  • شستشو:

نیترات بوسیله ریشه گیاهان محصور نیست و برای حركت در آب خاك آزاد است. نتیجه این عمل آبشویی یا حركت نیترات به اعماق خاك است.

  • نیتروژن زدایی:

هرجا كه كمبود اكسیژن در خاك وجود داشته باشد بعنوان شرایط بی‌هوازی نامیده می‌شود. بسیاری از باكتری‌ها انرژی مورد نیاز خودشان را از راه كاهش نیترات به گاز دی نیتروژن یا اكسید نیتروژن (NO2) به دست می‌آورد. این فرآیند بیولوژیكی نیتروژن‌زدایی نامیده می‌شود. نتیجه این عمل اتلاف نیتروژن خاك و بازگشت نیتروژن به اتمسفر می‌باشد.

در بیشتر گیاهان بیشترین مقدار جذب نیتروژن طی مرحله ی رشد سریع اولیه ی گیاه صورت می گیرد و با آغاز مرحله ی زایشی رشد و شروع پیری از میزان جذب آن کاسته می شود. به عنوان مثال، غلات تا 90 درصد از نیتروژن مورد نیاز خود را قبل از شروع مرحله ی زایشی رشد جذب می کنند. بخش اعظم این نیتروژن به برگ های جوان در حال رشد اختصاص می یابد، به طوری که این برگ ها کمی قبل از تکمیل رشد خود، بیشترین مقدار نیتروژن را دارند. پس از این مرحله ی برگ ها صدور نیتروژن را آغاز می کنند .

مطالعات متعددی نشان داده اند که برگ های بالغ همزمان با اینکه به صدور نیتروژن می پردازند و یک صادر کننده ی خالص محسوب می شوند (در نتیجه نیتروژن کل در آن ها رو به کاهش است )، به وارد کردن نیتروژن ادامه می دهند. این ورود و صدور همزمان نیتروژن در برگ، به چرخه نیتروژن موسوم است .

فایل ورد 8 صفحه

قیمت فایل فقط 7,150 تومان

خرید

برچسب ها : چرخه نیتروژن در جوامع کشاورزی , نیتروژن زدایی نیترات

نظرات کاربران در مورد این کالا
تا کنون هیچ نظری درباره این کالا ثبت نگردیده است.
ارسال نظر